پیکر مریم میرزاخانی امروز در امریکا به خاک سپرده می گردد

به گزارش خبرنگاران، عصر امروز مراسم خاکسپاری مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی در امریکا برگزار می گردد. این مراسم به وقت ایران در ساعت 15:30 و به صورت خصوصی برگزار خواهد شد.

پیکر مریم میرزاخانی امروز در امریکا به خاک سپرده می گردد

از سوی دیگر مراسم بزرگداشتی در روز پنجشنبه در مسجد جامع شهرک غرب برپا خواهد شد. همچنین قرار است که در روز شنبه هفته آینده مراسم یادبودی در کالیفرنیا برگزار گردد.

به گزارش خبرنگاران، مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال های 1994 (هنگ کنگ) و 1995 (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش آموز ایرانی جایزه نمرهٔ کامل شد. وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛ نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت؛ نخستین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمرهٔ کامل گرفت.

سپس در سال 1999 کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال 2004 از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت. از مریم میرزاخانی به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال 2005 از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شد.

میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال 2013، جایزه کلی و مدال فیلدز در سال 2014 بود. وی از یازدهم شهریور ماه 1387 (اول سپتامبر 2008) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشتهٔ ریاضیات بود. پیش از این، او استاد دانشگاه پرینستون نیز بود.

مریم میرزاخانی در روز شنبه، 24 تیرماه در امریکا بر اثر ابتلا به سرطان در گذشت.

منبع: خبرگزاری مهر

به "پیکر مریم میرزاخانی امروز در امریکا به خاک سپرده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیکر مریم میرزاخانی امروز در امریکا به خاک سپرده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید